Jak vybrat varnou desku?

Plynové desky díky otevřenému plamenu vytváří teplo okamžitě. Plamen se snadno reguluje a po jeho vypnutí dochází pouze k minimálnímu úniku tepla. Nevýhodou je, že se při hoření vytváří vlhký a mastný povrch, a tím pádem je údržba zařízení a celé kuchyně těžší. Ve všech bytech nemusí být připravena přípojka na plyn, takže se prvotní instalace může prodražit. Některé modely mají možnost připojení na propan-butanovou lahev.Stylová kuchyň.jpg
Sklokeramické typy k ohřevu využívají elektrickou energii. Díky rovnému a hladkému povrchu jsou snadné na údržbu. Nevýhodou je vyšší pořizovací cena, horší regulace výkonu a delší doba chladnutí plotýnek.
Nejmodernějším typem jsou indukční desky. Na rozdíl od ostatních typů se zahřívají pouze tam, kde jsou v kontaktu se dnem hrnce či pánve. Čištění je tím pádem velmi snadné, jelikož nedochází k žádnému připalování jídla, které na plochu ukápne. Při vaření dochází k minimálnímu úniku tepla a je využito až 90 % použité energie. Po odstavení nádoby se indukční teplo okamžitě přeruší. Povrch chladne velmi rychle, takže vzniká minimální riziko popálení. Jsou také velmi rychle, např. 1 litr vody dostanou k varu za 2 minuty. Nevýhodou je velmi vysoká pořizovací cena a nutnost pořízení kompatibilní nádobí, které má magnetické dno.
Zvažte, jak často a pro kolik osob budete vařit. Nejběžnějšími typy jsou ty o čtyřech plotýnkách, velká rodina ale může ocenit i 6 plotýnek, naopak jednotlivec si vystačí i se dvěma plotýnkami. Výkon se udává jako součet výkonů jednotlivých varných plotýnek. Nejmenší plotýnky začínají na 1 000 W, největší se pohybují okolo 2 300 W. Výkon průměrně silné desky se tedy pohybuje okolo 6 000 W.Plynový sporák.jpg
Plynové modely se zpravidla ovládají klasickými kolečky a knoflíky. Počítejte s tím, že se hůře čistí a jednou za čas je potřeba je rozebrat. Indukce a sklokeramika má dotykové nebo senzorické ovládání, což je velmi pohodlné na údržbu. Nabízí jednoduché, rychlé a přesné nastavování ohřevu. Při výběru oceníte i některé jejich speciální funkce. Např. indikátor zbytkového tepla, který vám ukáže, jaká plotýnka je stále ještě horká. Nebo si na časovači si můžete nastavit, jak dlouho chcete vařit, či vám ukáže, jak dlouho už vaříte. Častou funkcí je dětský zámek, který zablokuje ovládání. V desce mohou být zabudované i senzory vaření a smažení, které si samy dokážou regulovat teplotu a zabránit připálení. Nejlepší modely nabízejí bezdrátovou komunikaci mezi odsavačem par a sporákem a automaticky regulují odsávání a osvětlení.

Sorry, comments are closed for this post.